Az arany unciánkénti ára elérte a 3500 dolláros (közel 1,5 millió forintos) szintet. Az ugrásszerű árnövekedés mögött elsősorban az amerikai gazdasági kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak állnak, amelyeket tovább fokoz a Donald Trump és a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke, Jerome Powell közötti konfliktus – írja a unian.net.
A Financial Times szerint az arany árfolyama 2,2%-kal drágult, miután a befektetők ismét a „biztonságos alapok” felé fordultak. Az USA elnöke, Donald Trump ismételten bírálta a jegybank politikáját, sőt kilátásba helyezte az elnök, Jerome Powell menesztését is. Mindez pedig tovább növeli a pénzügyi piacokon egyébként is eluralkodott, bizonytalan hangulatot.
„A Trump által a Fed-re gyakorolt nyomásról szóló hírek, az intézmény függetlenségével kapcsolatos kérdések, valamint Powell elmozdításának lehetősége – függetlenül attól, hogy megvalósul-e – újabb okot adnak a bizonytalanságra” – nyilatkozták az elemzők.
A politikai feszültség hatására az amerikai S&P 500 részvényindex 2,4%-kal, míg a technológiai szektort tömörítő Nasdaq 2,6%-kal esett vissza. Az európai piacokat követő Stoxx Europe 600 index határidős jegyzése 0,3%-os csökkenést mutattak.
A befektetők és gazdasági szakértők figyelmeztetnek: amennyiben Trump valóban megkísérli leváltani Powellt a megbízatása 2026 májusi lejárta előtt, az súlyos károkat okozhat az amerikai gazdaságnak.
„A Fed függetlenségének bármilyen csorbítása növeli az inflációs kockázatokat – különösen most, amikor a vámok és a magas inflációs várakozások amúgy is nyomást gyakorolnak a gazdaságra” – mondta Michael Feroli, közgazdásza.
Kijelenthető tehát, hogy az arany egyértelműen a Trump elnökségével járó gazdasági bizonytalanság egyik nyertese. Az év eleje óta ugyanis 33%-kal nőtt az ára. Elemzők szerint a nemesfém árfolyama a harmadik negyedévben is megtarthatja emelkedő trendjét, és tartósan a 3500 dolláros szint közelében maradhat. Úgy vélik, hogy az amerikai költségvetési kilátások romlása az infláció növekedésének veszélyét vetíti előre – ez pedig tovább növeli az arany vonzerejét, mint biztonsági befektetési eszköz.