ACNEWS

Nálunk is becsapódhat a szovjet űrszonda, május 10-re várják

Illusztráció / Kép: Pixabay
Illusztráció / Kép: Pixabay
Évtizedekig keringett a Föld körül a szovjetek Vénuszra szánt űrszondája, amely soha nem érte el a célját. Május 10-én becsapódik, akár Magyarországon is földet érhet.
Hirdetés
Ad image

Hamarosan eléri a Föld légkörét és bolygónkba csapódik a szovjetek hidegháború idején felbocsátott űrszondája – írja a thesun.co.uk. Az űrhajó bárhol földet érhet, nagyjából a Londont és Dél-Amerika legdélebbi pontjait jelölő szélességi körök között. A „veszélyzónában” van Magyarország teljes területe is.

A Kosmos 482 űrhajót 1972. március 31-én egy Molnija hordozórakétával bocsátották fel a Szovjetunióban, azzal a céllal, hogy a Vénuszra küldik. Mivel az indítás nem volt zökkenőmentes, a szerkezet soha nem érte el kitűzött célját. A rakétaindító platformból és űrszondából álló egység a felbocsátás után, de már az űrben több darabra tört.

A Kosmos alkatrészei közül négy darab, nagyjából 13 kilogrammos, titánötvözetből készült gömb zuhant Új-Zélandra 1972. április 3-án. A 38 centiméter átmérőjű golyók megperzselték a növényeket és mély krátereket vájtak a földbe, de szerencsére személyi sérülést nem okoztak. A szonda további darabjai azonban Föld körüli pályán keringenek mind a mai napig.

Egy holland műholdkövető szerint az űrszonda május 10-én éri el a Föld légkörét. A szakértő arra figyelmeztetett, hogy ugyan a szovjetek a Vénusz-szondába ejtőernyőt is építettek, az szinte biztosan működésképtelenné vált a hosszú évtizedek alatt. Ezért a szerkezet lassítás nélkül, nagyjából 28 ezer kilométeres sebességre gyorsul, míg végül becsapódik.

A körülbelül fél tonna tömegű, egy köbméter térfogatú egység becsapódásával járó kockázat a szakértő szerint megegyezik azzal, mint amelyet egy meteorit okozna. Nagy valószínűséggel az északi 52-ik és a déli 52-ik szélességi kör között éri majd el a Föld felszínét. Az úgynevezett „vörös zónában” van Ausztrália, Dél-Amerika és Afrika, valamint Európa, Észak-Amerika és Ázsia egyes részei is. Annak is nagy esélye van, hogy az űrszonda elkerüli a szárazföldet és végül az óceánban landol.

A forrás emlékeztet arra, hogy a Kosmos 482-es szonda érkezését már megjósolták egyszer, akkor úgy vélték, hogy érkezése 2019-re várható.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!