ACNEWS

Ezért lesz drága a szőlő: hiába nagy a fürtszám

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
A jelenlegi időjárási viszonyok kritikus hatással vannak az idei szőlőtermés mennyiségére és minőségére. Bár a kötött fürtök száma magas, a bogyók kikelése csak akkor várható, ha a következő hetekben megfelelő mennyiségű csapadék hullik. Ehhez elengedhetetlen a célzott védekezés és a lombtrágyázás.
Hirdetés
Ad image

A talaj felső 100 cm-es rétegében 110-170 mm vízhiány mutatkozik. Az aszálytérkép szerint az ország 90%-án már most is súlyos az aszályhelyzet, az Alföld bizonyos részein pedig ez még drámaibb képet mutat. Lesz-e így finom magyar szőlő a polcokon?

A következő hetek határozzák meg az idei szőlőtermés sorsát

Az Agroinform írása szerint a hőmérséklet többször elérte a 39 °C-ot, az éjszakák pedig nem hoztak enyhülést: sokszor 20 °C alá sem csökkent a levegő hőmérséklete. Júniusban csupán 2–24 mm csapadék esett, térségtől függően.

A napi párolgás (evapotranszspiráció) elérte a 6,4 mm-t is. Az előrejelzések alapján júliusban várható némi eső – remélhetőleg jég nélkül, és számottevő mennyiségben. A következő 4–6 hétben dől el a szőlő idei sorsa!

Minden azon múlik, milyen nyarunk lesz

A legtöbb szőlőtermés esetében jelenleg zöldborsó méretűek a bogyók, míg a korai érésűeknél már be is zárult a fürt. Folyamatban a csonkázás, valamint a növényvédelem is előrehaladott állapotban van – a permetezések jellemzően a 4–5. fordulónál tartanak.

Előfordul azonban, hogy egyes termelők meghosszabbítják a permetezési fordulókat, vagy kihagynak kezeléseket – a kockázatot mindenki maga vállalja.

A lisztharmat jelenléte jelenleg csak elszórtan, gócokban figyelhető meg, ami ritkaságszámba megy. Valószínű, hogy az áprilisi lehűlés előtt már sor került az aszkospórák kiszóródására, így az elsődleges fertőzés meglehetősen későn történhetett meg. A további fertőzési hullámokat az időjárási viszonyok (hőmérséklet, csapadék) is befolyásolják.

Továbbra is érdemes védekezni a kórokozók ellen

Érdemes továbbra is védekezni, mert a körülmények kedveznek a kórokozó megtelepedésének és terjedésének. Ahol fertőzött bogyók jelennek meg, ott javasolt 10 napra szűkíteni a permetezési fordulót. A tartamhatással bíró készítményeket továbbra is érdemes kénnel kombinálni. A fürtzáródást követően is célszerű arra törekedni, hogy a lombozat a lehető legtovább egészséges maradjon – ezzel jelentősen csökkenthető a jövő évi fertőzési nyomás.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!