A kormány döntése értelmében minden nyugdíjas 30 ezer forint értékű, papír alapú élelmiszer-utalványt kap 2025 októberének közepéig. Az utalvány nem névre szóló, vagyis nemcsak a nyugdíjas, hanem más is felhasználhatja – amennyiben hideg élelmiszert vásárol.
A nyugdíjas élelmiszer-utalvány 1000, 2000, 3000 és 5000 forintos címletekben érkezik, és 2025. december 31-ig lehet beváltani. Készpénzre nem váltható, a vásárlásnál visszajáró pénz sem adható belőle. Beváltáskor az utalvány hátoldalát áthúzással kell érvényteleníteni – dátumozás, aláírás és pecsét nem szükséges.
Az utalvány felhasználható minden olyan boltban vagy piacon, ahol hideg élelmiszert árusítanak – legyen szó kisboltról, szupermarketről vagy termelői piacról. A beváltás feltétele, hogy az eladó főtevékenysége az élelmiszer-kereskedelem legyen, illetve őstermelőként, saját gazdaságból értékesítsen.
Az utalvánnyal vásárolható például:
- házi sajt, tejtermékek,
- tojás, friss zöldség, gyümölcs,
- füstölt húsfélék (pl. kolbász, szalonna),
- lekvár, savanyúság,
- méz,
- péksütemények.
Fontos megkötés, hogy meleg ételre nem lehet beváltani az utalványokat – így például vendéglőben, kifőzdében vagy büfében sem fogadják el – írja a NAK.
Az élelmiszert árusítók az összegyűjtött utalványokat 2026. február 28-ig válthatják be saját számlavezető bankjuknál, vagy kérhetnek érte készpénzt. A pontos eljárásról érdemes a pénzintézetüknél érdeklődni.