A jelenség ráadásul éppen napnyugta környékén éri el a leglátványosabb szakaszát, ezért az időjárásnak most különösen fontos szerepe lesz abban, hogy ki mennyit láthat az égi show-ból.
A Hold már kora este elkezd a Nap elé úszni. Budapestről nézve 19 óra 22 perc körül kezdődik a jelenség, és ahogy közeledik a naplemente, egyre nagyobb részt takar majd ki a napkorongból. A fővárosban a Hold a Nap mintegy 68 százalékát fedheti el, vagyis meglehetősen látványos fogyatkozásra számíthatunk. A legnagyobb fedés azonban nem mindenhol ugyanakkor következik be, hiszen az ország különböző pontjain eltérő időpontban nyugszik le a Nap.
A legjobb helyzetben a nyugat-magyarországiak lesznek. Sopronban és környékén a napkorong akár 86 százalékát is eltakarhatja a Hold, így ott különösen látványos lehet, ahogy a Nap egyre keskenyebb sarlóvá válik a nyugati horizonton. Keletebbre már kevésbé lesz teljes a takarás: Békéscsaba környékén például nagyjából 44 százalékos fedés várható. Nyíregyházán ráadásul rövidebb ideig lehet megfigyelni a jelenséget, mivel ott a Nap korábban lenyugszik.
Budapesten is jól látható lesz
Az időjárás ugyanakkor döntő lehet. Az osztrák GeoSphere Austria előrejelzése szerint Ausztriában estére országszerte derült, felhőmentes idő várható, ami kedvez a megfigyelésnek. A magyarországi előrejelzések alapján nálunk is érdemes lesz a tisztább égboltot keresni, különösen a nyugati országrészben, ahol a fogyatkozás a legnagyobb mértékben lesz látható. Budapesten az előrejelzések szerint napos idő várható, így a fővárosban is jó esély lehet a jelenség megfigyelésére.
Fontos azonban, hogy a Napba továbbra sem szabad védőeszköz nélkül belenézni. Még akkor is veszélyes közvetlenül a Napra nézni, amikor annak jelentős részét eltakarja a Hold. A megfigyeléshez megfelelő, napfogyatkozáshoz készült védőszemüveg szükséges, és a szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a jelenséget telefonnal sem érdemes megfelelő védelem nélkül fotózni.
A mai napfogyatkozás ráadásul nemcsak Magyarországon lesz érdekes. Miközben hazánkból részleges fogyatkozást láthatunk, Európa néhány pontjáról teljes napfogyatkozás figyelhető meg. A teljesség sávja többek között Izlandot, Grönlandot, Spanyolország egyes részeit, Portugália egy kisebb területét és Oroszország egyes térségeit érinti. Európában legutóbb 1999-ben lehetett hasonlóan jelentős teljes napfogyatkozást látni.
Magyarországról tehát nem kell lemondani a látványról: augusztus 12-én este az ország minden pontjáról megfigyelhető lesz a részleges napfogyatkozás. A legjobb esélyek a nyugati országrészben kínálkoznak, de Budapestről és az ország más részeiről is érdemes lesz napnyugta előtt a nyugati égboltot figyelni. Ha az időjárás kegyes lesz, ritka és látványos égi jelenetben lehet részünk.



