A globális felmelegedés nyomán kialakuló áradások és hőhullámok miatt egy ázsiai gyilkos szúnyog faj ütötte fel a fejét Európa több országában. A szakértők attól tartanak, hogy a szúnyogok több olyan halálos betegséget is terjeszthetnek, mint a Dengue-láz, vagy a Nyugat-nílusi-láz – írja a Bors a The Sun cikke nyomán. Magyarországon Zala, Somogy, Pest valamint Borsod vármegyében telepedett meg ez a szúnyogfajta a szunyogmonitor közlése szerint.
A szakemberek most arra kérik az embereket, hogy az érintett országokban lehetőség szerint hosszú ujjú ruhát viseljenek, és légkondicionált helyen szálljanak meg. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) elemzése szerint a halálos kórt terjesztő szúnyogok jelenleg 26 európai országban bukkantak fel, amiből 14 uniós tagállam. Az ázsiai tigrisszúnyog vagy napszúnyog, latin nevén Aedes albopictus már Magyarországon is megjelent. A gyilkos faj Európán kívül még Grúziában, Törökországban és Cipruson is jelen van.
A tigrisszúnyog többek között olyan kórokozók hordozója, mint a sárga – más néven – csonttörő láz, az agyvelőgyulladás, a Chikungunya-láz, a Zika-vírus. Az ECDC szerint a gyilkos szúnyogfajtának a terjedése az utóbbi években gyorsult fel a kontinensen.
Mint ahogy a Bors is írja, a felmérés szerint 2022-ben 1133 emberben mutatták ki a nyugat-nílusi vírust. Közülük 92-en haltak meg a betegségben. Az esetek többsége Európában történt. A dengue-lázzal összefüggő megbetegedésben 2010 és 2021 közötti adatok alapján 71 ember fertőzöttet tartottak nyilván.
A dengue-láz súlyos izom- és ízületi fájdalommal jár, 10 esetből legalább egynél súlyos láz is kialakulhat, ritkán halált is okoz… A múlt hónapban egy 44 éves brit nő fertőződött meg súlyosan. A nő előzőleg Franciaországban nyaralt, amikor egy Nizzához közeli családi kirándulásán fertőződött meg a chikungunya-lázzal, ám később sikerült felépülnie.
A chikungunya-láz a világ trópusi, szubtrópusi területein elterjedt fertőző betegség, amelyet a chikungunyavírus okoz. A betegség többnyire egy héten belül elmúlik, de esetenként az ízületi fájdalom hónapokon át megmaradhat.
Ám nem csupán az Ázsiából érkező vérszívók miatt kell aggódni. A hazánkban élő, úgynevezett ló- és a szarvas kullancslégy szintén veszélyes kórokozókat hordoznak magukban. A kullancslegyek főként a vadon élő madarak, emlősök, haszonállatok ektoparazitái, azaz külső élősködői.
A kullancslegyek napokig, akár egy-két hétig is eltartó, duzzadt, erősen viszkető, csípést hagynak maguk után, aminek nyoma még hosszasan látszik a bőrön (akárcsak a kullancs csípés esetében.) Természetesen a bőrreakciók egyénenként változhatnak.
Mivel elsősorban állatokon élősködnek, így kórokozókat, baktériumokat, mikrobiális élősködőket is terjeszthetnek – írja a termeszetestudomany.blogspot.com.