ACNEWS

Miért emlékszünk még sok év múlva is a dalokra?

Fotó: Illusztráció / Pixabay
Fotó: Illusztráció / Pixabay
A kulcsainkat könnyen elfelejtjük, hogy hova raktuk pár perccel ezelőtt, de ha valami sokéves slágert kell felidézni, kívülről fújjuk. Fura nem?
Hirdetés
Ad image

A zenét régóta használják mnemotechnikai eszközként, azaz a szavak és információk emlékezetének segítésére. Az írott nyelv megjelenése előtt a zenét történetek és információk szóbeli továbbítására használták. Sok ilyen példát látunk még ma is, amikor a gyerekeknek megtanítjuk például az ábécét, és egyből az a bizonyos kis dallam csendül fel a fejünkben.  

Több oka is van annak, hogy a zene és a szavak miért kapcsolódnak össze az emlékezetben. Először is, a zene jellegzetességei gyakran kiszámítható „állványzatként” szolgálnak ahhoz, hogy segítsenek emlékezni a kapcsolódó dalszövegekre.

Például a zene ritmusa és üteme támpontokat ad arra vonatkozóan, hogy milyen hosszú lesz a következő szó egy szekvenciában. Ez segít korlátozni a felidézendő lehetséges szóválasztékot, például azáltal, hogy jelzi, hogy egy három szótagú szó illik a dal egy bizonyos ritmusához.

Egy dallam segíthet abban is, hogy egy szöveget értelmes részekre tagoljunk. Ez lehetővé teszi, hogy lényegében hosszabb információrészletekre emlékezzünk, mintha minden egyes szót külön-külön kellene megjegyeznünk. A dalok gyakran használnak olyan irodalmi eszközöket is, mint a rím és az alliteráció, amelyek tovább könnyítik a memorizálást.

Ha már sokszor énekeltünk vagy hallottunk egy dalt, akkor ez a dal az implicit (nem tudatos) memóriánkon keresztül elérhetővé válhat. Egy nagyon jól ismert dal szövegének eléneklése a procedurális emlékezet egy formája. Vagyis ez egy erősen automatizált folyamat, mint a biciklizés: ez olyasmi, amit anélkül vagyunk képesek megtenni, hogy sokat gondolkodnánk rajta.

A zene többek között azért van ilyen mélyen beágyazódva az emlékezetbe, mert életünk során sokszor halljuk ugyanazokat a dalokat (sokkal többször, mint mondjuk egy kedvenc könyv elolvasása vagy egy kedvenc film megnézése). A zene alapvetően érzelmi jellegű is. A kutatások kimutatták, hogy az egyik fő ok, amiért az emberek a zenével foglalkoznak, az az általa közvetített és kiváltott érzelmek sokfélesége.

Számos kutatás megállapította, hogy az érzelmi ingerekre jobban emlékeznek, mint a nem érzelmi ingerekre. Az a feladat, hogy megpróbáljuk megjegyezni az ABC-t vagy a szivárvány színeit, eleve motiválóbb, ha egy fülbemászó dallamra történik. És jobban emlékszünk arra az emlékre, amihez érzelmi kapcsolat fűz bennünket.

Tehát, ha legközelebb új helyre teszed a kocsikulcsodat, próbálj ki egy fülbemászó dalt, ami másnap emlékeztet rá.

via

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!