Bár az agy fehérállományának szintje az életkorral eleve csökken, egy új, a JNeurosci-n megjelent tanulmány szerint a rossz anyagi körülmények felgyorsíthatják ezt a folyamatot. A vizsgálatban 751, 50 és 91 év közötti ember vett részt. Őket vizsgálta a Lausanne-i Egyetem és a Genfi Egyetem kutatócsoportja Svájcban.
A résztvevőket megvizsgálták életkor, nem és néhány kulcsfontosságú egészségügyi probléma alapján. Végül a kutatás kimutatta, hogy a szegényebb háztartások lakóinak agyában az MRI-vizsgálatok során több jele volt a fehérállomány öregedésének. Ráadásul alacsonyabb pontszámot értek el a kognitív teszteken, mint a gazdagabb háztartások lakói.
„A tanulmány célja, hogy betekintést nyújtson a társadalmi-gazdasági kitettségek, valamint az agy mikrostruktúrája és a kognitív teljesítménye közötti kapcsolatra a közép- és késői felnőttkorban. Ilyen társadalmi-gazdasági kitettség lehet például a jövedelem vagy a foglalkozás, és az ahhoz kapcsolódó státusz.” – írták a kutatók. A szegénységet, azaz az állandó gazdasági-társadalmi hátrányt és a gyorsabb kognitív hanyatlást már korábban összefüggésbe hozták egymással más kutatók. Ez a tanulmány abban más, hogy itt a fehérjék számának pusztulását is vizsgálták. A kutatók azt mutatták ki, hogy a magasabb jövedelmű embereknél az öregedő fehérjeállomány markerei az agyban kevésbé voltak negatív hatással a kognitív képességekre, mint a szegénységben élők esetében. Azaz a jelek szerint a több pénz jó hatással van az agyunkra.