A helyszín különösen szimbolikus, hiszen néhány kilométerre található attól a Fekete-tenger–Duna-csatorna végpontjától, ahol a kommunista rezsim évtizedei alatt számos ellenzéki értelmiségi, munkaszolgálatos vesztette életét. A jelenség azonban nem teljesen váratlan. Egyre több fiatal tekint Ceaușescu személyére úgy, mint Kelet-Európa Che Guevarája. Olyan figuraként, akinek neve egyfajta romantikus, lázadó mítoszként él tovább, miközben a rendszer borzalmait egyre kevesebben ismerik vagy emlékeznek rájuk.
Visszasírják a románok Ceaușescu idejét?
Kárpátok Géniuszát visszasírják azok, akik nem éltek az „Aranykorban”, akik nem hallották a pártkongresszusok „hosszan tartó, ütemes tapsát”, s a tele torokból üvöltött hűség nyilatkozatokat, hogy a megfigyelt, vegzált, kiéheztetett emberek az esetleges vallatásoktól tartva mégis megvallják: „Stima noastră și mîndria/ Ceaușescu, Romînia”. (Tiszteletünk, büszkeségünk:/ Ceaușescu, Románia.) – írja a Balk Magazin szerzője.
Egy korábbi interjúban Nicolae Ceaușescu névrokona, egy Mehedinți megyei nyugdíjas tanár így fogalmazott:
„Nem sírom vissza a régi időket, de akkoriban mindenkinek volt munkája, és kenyeret tett az asztalra. Most csak éhezés és szegénység van.”
A tanár szerint Ceaușescu derék vezető volt, akit a tanácsadói vittek rossz útra. Legnagyobb bánata, hogy a diktátor érdemeit elfelejtik – legalábbis eddig így gondolta. Most úgy tűnik, az népemlékezet inkább a jó dolgokat tartja meg, a rémségek helyett.
A felmérések döbbenetes eredményeket mutatnak:
- A román fiatalok egyharmada szerint jobb volt (lehetett) a kommunizmus idején.
- 38%-uk szerint a szocializmus fontos építő korszak volt.
- A felnőttek 53%-a szívesebben élne ma is Ceaușescu vezetése alatt.
Akkora a korrupció, hogy felemlegetik a régi, kevésbé észrevehető formáját
A rendszerváltás után sokakban az az érzés alakult ki, hogy a szabadság és jólét helyett egy korrupt politikai-gazdasági rendszer váltotta fel a kommunista diktatúrát. A Balk Magazin ironikusan emlékezik vissza a kommunizmus kiskorrupciójára:
„Ha volt egy karton cigarettád, kaptál szalámit, Amigo kávét, több benzint, és mindenki boldog volt. Ma senkit nem érdekel a karton Kent, ma milliárdokat osztanak el kevesek között.”
Mítosszá vált diktatúra
A nosztalgia fő oka nem a diktatúra szeretete, hanem a mai rendszerrel szembeni kiábrándultság: az emberek az óriási társadalmi egyenlőtlenségek, a politikai korrupció és a megélhetési nehézségek miatt fordulnak a múlt felé.
A román politikai elit továbbra sem akar szembenézni a múlttal, a társadalmi sebek nem gyógyultak be, a történelemkönyvek felületesek, a fiatalok információhiányban szenvednek. Így Ceaușescu emléke – a diktatúra borzalmai helyett – egyfajta mítoszként él tovább a köztudatban.