ACNEWS

Döbbenetes felfedezés: az állatok is tudnak mondatokban beszélni

Az állatok is képesek teljes mondatokban kommunikálni egymással. / Fotó: Pixabay
Az állatok is képesek teljes mondatokban kommunikálni egymással. / Fotó: Pixabay
Bizonyos hangokat egy speciális kontextusban képesek használni.
Hirdetés
Ad image

A csimpánzok úgy kommunikálnak, mint az emberek, teljes mondatokban. Egy új tanulmány szerint a majmok bizonyos helyzetekben az egyes hívásokat nagyobb szerkezetekhez kapcsolják. A hívások így új értelmet nyernek – közölte csütörtökön a Zürichi Egyetem (UZH).

A beszédet tartják az ember és az állatok közötti megkülönböztető jegynek. Az a tény, hogy az állatok is képesek mondatokban kommunikálni, a feje tetejére állítja ezt az elképzelést” – mondta az első szerző, Maël Leroux.

A majmok nyelvének tanulmányozásához a kutatók Ugandában egy kitömött pitont helyeztek a vadon élő csimpánzok útjába. Egy vékony cérnával mozgatták a kígyót, amint egy csimpánz közeledett feléjük. Az eredményeket csütörtökön publikálták a Nature Communications című neves folyóiratban.

Az eddig is ismert volt, hogy a csimpánzok „hoo” hangokat adnak ki, amikor félnek vagy meglepődnek. Az emberszabású majmok másik fontos hangja a „Waa”. A csimpánzoknak erre a hívásra a fajtársak toborzásához van szükségük. Például vadászat vagy harc közben – írja a Blick.

A hívásokat kombinálják

Amikor a majmokat meglepte a kígyó, kombinálták a két hangot. „Míg az egyes hívásokat számos helyzetben használják, a „Huu” és a „Waa” kombinációját egy nagyon speciális kontextusban ” – magyarázta Leroux.

Ráadásul a tudósok megállapították, hogy több majom sietett segítségére, miután meghallotta a két hívás kombinációját. A hívások hangfelvételeivel végzett további kísérletek ezt megerősítették. Amikor a kutatók az egyes hívások felvételeit játszották le a csimpánzoknak, a reakciók lényegesen gyengébbek voltak, mint amikor a hívásokat kombinálták.

„Úgy tűnik tehát, hogy a csimpánzok több információt kapnak a hívások kombinációjából, mint az egyes hívásokból” – mondta Leroux. A kutató szerint ez azt jelzi, hogy a mondatból értelmet merítenek, és megértik annak jelentését.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!