Személyes tér hiánya, eltérő életritmusok, nézeteltérések. Csak pár olyan probléma, amivel egy fiatal család szembesül, ha egyikőjük szüleivel költöznek össze. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa. Két különböző generáció együttélése ugyanis sokkal mélyebb problémákkal is járhat.
Az érzelmek elfojtása
Amikor két különböző család hosszú ideig él együtt, először mindenki azon gondolkodik, hogyan kerülje el a konfliktusokat. Hiszen jobb a békesség. Ez azonban könnyen ellenkező hatást válthat ki. „A konfliktuskerülési vágy és a sértődéstől való félelem mind a fiatalokban, mind a szülőkben felmerülhet. Az érzések folyamatos visszafogása komoly veszekedésekhez, botrányokhoz vezethet” – mondta Jekatyerina Catalina pszichológus. Sőt, az érzelmek elfojtása az egészségre is kihat, például időseknél a vérnyomás is megemelkedhet.
Társadalmi elkülönülés
Szociológiai vizsgálatok kimutatták, hogy azok a felnőttek, akik külön élnek gyermekeiktől, vidámabbnak érzik magukat, és sokkal jobb az egészségük is. „Ez annak köszönhető, hogy a külön élő szülők, főleg a nyugdíjasok aktívabbak, szabadabban érzik magukat. Ők mennek el bevásárolni, több szabadidejük van a sétákra, orvosi vizsgálatokra. Azok számára, akik gyermekekkel és unokákkal élnek, a mindennapi rutin gyakran a többi családtag döntésétől függ” – erősítette meg a szakértő.
Ráadásul könnyen társadalmi elszigeteltséghez, a rokonokon kívül mással való kommunikáció hiányához vezethet. Ez a probléma pedig csak súlyosbodik, ha a szülők gyermekeik házába vagy lakásába költöznek. „Ha az előző környezetben egy nyugdíjasnak még voltak ismerősei, akkor egy új helyen nehéz lehet új barátságokat kötniük” – fűzte hozzá Jekatyerina. Ebben a helyzetben mindezek mellett a szülők frusztrációt tapasztalhatnak, hiszen kiragadták őket a megszokott környezetükből – írja a womanhit.ru.
Csökkent potencia férfiaknál
„A gyakori frusztráció, beteljesületlen vágy változásokat okozhat a reproduktív rendszer tevékenységében, ami a libidó csökkenéséhez vezet.” – érvelt Anastasia Kardiakos pszichoterapeuta. Ha tudod, hogy anyósod és apósod a fal túloldalán olvasgat, úgy nehezebb célt érni.
Szorongó gyerekek
Az ilyen családokban a gyermekek nyugtalanabbak lehetnek. Ennek oka, hogy lényegében nem egy szülőjük van, hanem egyszerre több. Az így nevelkedettek későbbi felnőttként nehézségekkel szembesülhetnek a munkahelyi önmegvalósításban. A helyzet az, hogy „gyermeki” szerepe idővel csak erősödik, és az életben az első helyekért való törekvésben és „harcban” való aktivitása alacsonyabb lesz, mint másoké. „A gyerekek elragadtatják magukat, ezért a „felnőtt” gyerekek gyakran inkább beleragadnak ebbe a szerepbe” – kommentálta a szakértő.