Egy tanácsi tömbházban évek óta rendkívüli állapot uralkodik. Több lakó is panaszkodott egy nőre, aki pokollá teszi az együttélést. Az egyik – neve elhallgatását kérő – szomszéd így emlékezett vissza:
„Csak annyit mondtam neki, hogy kérem, menjen vissza a lakásába. Erre felemelte az öklét, és megpróbált megütni”
– mesélte az elkeseredett lakó, de itt nem állt meg a történet.
Az incidensek szép lassan mindennapossá váltak. Vizelet a lépcsőházban, szóbeli bántalmazás, éjszakai ordibálás. A zabolázatlan nő több alkalommal a lakók ajtaja elé vizelt, sőt az sem zavarta, mikor az ajtó másik oldalán a kukucskálón keresztül nézték végig az akcióját, miközben kérlelték, hogy menjen el. Emellett több alkalommal meg is fenyegette szomszédait, olykor horrorfilmeket idéző gyilkos fantáziákkal. A rendőrség számtalanszor járt már a helyszínen, de ahogy távoztak, minden kezdődött előről.
Félelem uralkodik a lépcsőházban
„Soha nem lehet tudni, mikor kattan be megint” – mondta egy másik ott élő, aki arra is kitért, hogy a nő mentális állapota a koronavírusos időszakban indult drasztikus romlásnak. A lakók súlyos betegségre, pontosabban skizofréniára gyanakodnak, amihez alkohol- és drogfogyasztás társul.
„Egyértelmű, hogy a nő beteg, és sürgősen segítségre van szüksége. De ez nem jelentheti azt, hogy mindannyiunknak szenvednie kell miatta” – mondta egy szintén érintett lakó, aki úgy véli, az egész épületet és az abban lakó közösséget szintén megbénítja a nő mentális állapota.
Az üggyel kapcsolatban elindultak a tárgyalások a felsőbb szinteken is. A Bécs városának önkormányzata és annak ügynöksége, a Wiener Wohnen már dolgoznak a megoldáson. Európa legnagyobb önkormányzati ingatlankezelő vállalata a egy osztrák lapnak elárulta, hogy az első panaszok öt évvel ezelőtt érkeztek be hozzájuk, még 2020-ban. Bevallották továbbá, hogy ekkor még sem a nővel, sem a szomszédsággal nem vették fel a kapcsolatot.
2025 márciusában azonban már egy petíciós lista érkezett be a Wiener Wohnen-hez, amire a várossal közösen reagáltak. Mostanra kétszer is írásban szólították fel a nőt, hogy 2025. május 15-ig hagyja el a számára kirendelt lakást. Ha ennek önként nem tesz eleget, a Wiener Wohnen a kerületi bírósághoz kíván jogi felszólítást benyújtani a felmondásra.
„Nem az utcán a helye. Terápiára, gondozásra, biztonságos környezetre van szüksége – de többé már nem ebben a házban”
– mondta a heute.at portálnak egy aggódó szomszéd. A hangulat feszült, de nem ellenséges: sok lakó segítséget akar nyújtani a nőnek, na és persze egy félelem nélküli, nyugodt életet remél.
A helyzet nálunk, magyaroknál sem különb. Sokszor kell együtt élnünk olyan lakótársainkkal, akik sem morálisan, sem életvitelben nem illenek a közösségünkbe, mégis tolerálnunk kell őket. A bécsi lakók példája viszont kiválóan mutatja, hogy türelemmel és elfogadással nem mindig haladnak előre a dolgok, ellenben az összefogás segíthet.