Indiában tüntetések törtek ki amiatt, hogy Narendra Modi kormánya az országos választások előtt bevezette a korábban is vitatott állampolgársági törvényt. A törvény vallásalapú állampolgársági tesztet vezet be abban az országban, amely – legalábbis hivatalosan – a szekularizmusra (vallástalan társadalomra) esküszik. A kritikusok szerint a törvény diszkriminálja a muszlim menedékkérőket.
A módosítás felgyorsítja az állampolgárság szerzését az Indiával szomszédos országokból érkező hindu, szikh, keresztény vagy más vallási kisebbségekhez tartozó menekültek számára – kivéve, ha muszlimok. Ennek következtében a kedvezmények nem terjednek ki például a mianmari Rohingyákra, a pakisztáni Ahmadiyyákra vagy az afganisztáni Hazarákra.
A parlament 2019-ben fogadta el a törvénymódosítást, de Modi kormánya azóta halasztgatta a végrehajtását. A törvény ellen hónapokig tartó tüntetések során országszerte több mint 100 ember vesztette életét, többségük muszlim.
Hétfőn, miután a kormány kihirdette a törvényt, tüntetések törtek ki. Rendőri erőket vetettek be, mivel a feszültség egyre nőtt – írja az Aljazeera.
Jogászok és a kormány kritikusai a törvény végrehajtásának időzítését is megkérdőjelezték – mert azt pont a ramadán előestéjén hirdették ki, és csak hetekkel a várhatóan áprilisban és májusban tartandó országos választások előtt.
A Modi-kormány korábban már összekapcsolta a törvénymódosítást egy másik ellentmondásos kezdeményezéssel, amely több millió olyan személy kitoloncolásához vezethet, akik generációk óta Indiában élnek, de nem rendelkeznek felmenőik jogállását igazoló személyazonosító iratokkal. Muszlim csoportok és jogvédők szerint a két törvény kombinációját arra lehetne felhasználni, hogy India 200 milliós muszlim lakosságának tagjait célba vegyék.