Azt beszélik, a néhai Jimmy Carter volt elnök John Lennon 1971-es „Imagine” című slágerét tartotta kedvenc dalának. De a dal használata az állami temetési szertartásán a közösségi médiában tűzvihart váltott ki a kritikusok részéről. Szerintük nem volt alkalmas arra, hogy egy keresztény templomban tartott gyászszertartáson felcsendüljön.
Csütörtökön a dalt a georgiai Trisha Yearwood és férje, Garth Brooks adta elő Carter gyászszertartásán a washingtoni nemzeti katedrálisban. Egy évvel korábban Brooks és Yearwood a dalt a volt first lady, Rosalynn Carter virrasztásán is előadta.
A közösségi média csütörtökön felizzott, mert a dal a vallás elutasítására buzdít szerintük – számolt be róla a Fox News.
„Képzeld el, hogy nincs mennyország / Könnyű, ha megpróbálod / Alattunk nincs pokol / Fölöttünk csak ég” – szól az első sor.
„Az, hogy Joe Biden előadást tart arról, hogy milyen erős keresztény volt Jimmy Carter, mielőtt a tömeg végigülné az ‘Imagine’ című számot a ‘Imagine there’s no heaven /It’s easy if you try’ szöveggel, megkérdőjelezi az állítás hitelességét” – mondta Erick Erickson kommentátor, aki Carter szülőállamában, Maconban, a városi tanácsban is szolgált.
„Képzeld el, hogy nincs mennyország – énekelte valaki, aki hívő déli baptista” – tette hozzá egy X-felhasználó.
„Nem hiszem, hogy Jimmy értékelné a ‘nincs vallás’ részt” – mondta egy másik.
A katolikus papság egy prominens tagja is beszólt az X-en, mondván, hogy megdöbbentette az előadás.„A keresztény templom magasba törő boltozata alatt áhítatosan énekelték. ’Képzeld el, hogy nincs mennyország; könnyű, ha megpróbálod. Képzeld el, hogy nincsenek országok. Nem nehéz belegondolni. Nincs miért ölni és meghalni. S vallások sem léteznek’ A lelkészek türelmesen ültek, miközben az ateista humanizmus himnuszát énekelték. Ez nemcsak egy hívő keresztény ember emlékének megsértése volt, hanem egyben annak a jelzése is, hogy a vallás túlságosan gerinctelen az országunkban” – mondta Robert Barron püspök.
Lennon maga is bonyolultan viszonyult a kereszténységhez és az egyházhoz.
„Keresztényként nevelkedtem, és csak most értek meg néhány dolgot, amit Krisztus mondott azokban a példázatokban. Isten egy olyan fogalom, amihez a saját fájdalmunkat mérjük” – mondta akkoriban John Lennon.