A Budavári Palota úgynevezett Hauszmann-korabeli északi szárnyának rekonstrukciója közben értékes leletekre bukkantak a kutatók – írja az infostart.hu a Nemzeti Hauszmann Program Facebook bejegyzése nyomán. A kincsek egy 14-15. századi, egykor elbontott nemesi ház mélypincéjéjéből kerültek elő.
A kutatók elmondták, hogy Luxemburgi Zsigmond uralkodása alatt a Királyi Palotát átépítették és kibővítették. Emiatt a palota közelében található nemesi otthonokat elbontották, ám azok pincéit meghagyták. E pincéket az évszázadok alatt háztartási és egyéb hulladékkal töltötték fel, majd megfeledkeztek róluk. Most egy ilyen mesterséges üreg került elő a rekonstrukcióhoz kapcsolódó feltárások során.
A pince „L” alakú, szárainak szélessége mintegy 3 méter, hossza öt méter. A régészek szerint egykor a Szent György utca felé feljáróval is rendelkezett. A régészek megkezdték a pince feltárását, és bár még nem végeztek, már eddig is sok különleges, értékes leletre bukkantak.
Az egyik legfontosabb lelet egy gondosan megformált, 15. századból származó bronz fej, amelynek funkcióját még nem tudták meghatározni. Ezen kívül a föld alatti üregből előkerültek egy 15. század második felében készült kályha kék-fehér színű, ónmázas csempéi is. A leletek finom kidolgozása arra utal, hogy egykori tulajdonosuk tehetős személy lehetett. Az eddig feltárt területről előkerült egy Zsigmond-korabeli kés pengéje, továbbá több pénzérme is. Ezek főként Luxemburgi Zsigmond, V. László és I. Ulászló uralkodása idejéből származnak, de találtak Hunyadi János-féle ezüstdénárt is. A pincében rábukkantak továbbá faragott ablak- és ajtókeretekre, egy ló csontvázának egyes darabjaira és egy épen megmaradt koponyára is.