ACNEWS

Megölte az idős férfit a madárinfluenza, egy kislány alig élte túl

Illusztráció / Fotó: Shutterstock
Illusztráció / Fotó: Shutterstock
A 13 éves kislány hetekig kritikus állapotban volt kórházban, egy 65 éves férfi pedig meg is halt madárinfluenza fertőzésbe.
Hirdetés
Ad image

Egy idős férfi belehalt a madárinfluenza-fertőzésbe az Amerikai Egyesült Államokban, egy kislány pedig hetekig kritikus állapotban feküdt a kórházban. Az elhunytról azt közölték, hogy elmúlt 65 éves. Aki alapbetegségekkel küzdött, háztáji csirkékkel és vadon élő madarakkal érintkezve kaphatta el a vírust. December 18-án került kórházba, ahol a madárinfluenza H5N1 törzsét diagnosztizálták nála. Hetekig kritikus állapotban feküdt kórházban egy kanadai, 13 éves kislány, aki szintén megfertőződött az aggasztó mutációkat rejtő madárinfluenza-vírussal (H5N1).

Aggódnak a szakemberek

„Az Észak-Amerikában tapasztalt madárinfluenza-vírus fertőzése súlyos emberi megbetegedést okozhat” – írta a kanadai kislány esetét ismertető tanulmányában David Goldfarb. Aki a vancouveri Brit Columbia-i Gyermekkórház fertőző betegségekkel foglalkozó szakembere. A 2024 eleje óta baromfik, vadon élő madarak és szarvasmarhák között megállíthatatlanul terjedő és több tucat emberi fertőzést okozó járvány megállítására az USA tavaly tavasz óta 1,8 milliárd dollárt költött. Már több tízmillió dózis emberi H5N1-vakcinát rendeltek. És Joe Biden elnökségének utolsó napjaiban újabb 300 millió dollárt szánt a vírus elleni védekezésre.

A vírus már Európában van

A H5N1 a korábbiakkal ellentétben már egész évben jelen van Európában. A vírust az 1997-es, Hongkongban történő felbukkanása óta a szakemberek a legkockázatosabb kórokozók között tartják számon. Az Eurázsiából előbb Észak-Amerikába, majd Dél-Amerikába és végül az Antarktiszra eljutó vírusok nem kímélték a baromfiállományokat. Ahogy a vadon élő madár- és emlőspopulációkat sem, ráadásul időről időre emlősökre is átadódnak. A Saskatchewani Egyetem virológusa, Angela Rasmussen a problémát az emberi fertőződések számának növekedésében látja. Hiszen ha egyre nagyobb számú emberi eset lesz, több lehetősége lesz a vírusnak arra, hogy mutációkat szedjen össze. Ha pedig azokat nem sikerül detektálni, és elkezd terjedni az emberi populációban, járvány lesz belőle – idézte az Agroinform a qubit.hu-t.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!