ACNEWS

Minden harmadik magyar daganattól szenved, sok a fiatal köztük

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Megdöbbentő, hogy a magyar onkológusok szerint hazánkban egyre nő a fiatalabb korban diagnosztizált rákos megbetegedések száma.
Hirdetés
Ad image

„Minden harmadik embernél daganat alakul ki, az esetek több mint 65 százalékában már áttétes a tumor, mire megvan a diagnózis. A magyarországi halálesetek negyedéért rákos betegség felelős – mondta dr. Bittner Nóra, PhD, onkológus, tüdőgyógyász a wmn.hu-nak. A lap annak kapcsán írt erről, hogy tegnap, azaz február 4-e volt a rákellenes világnap. Világszerte és Magyarországon is egyre több fiatalt diagnosztizáltak rosszindulatú daganattal. Ezt állítják egybehangzóan a magyar onkológusok.

Magyarország első az EU-s államok között

„Amikor elkezdtem dolgozni, jellemzően 55 évesnél idősebb betegeket diagnosztizáltunk, ma egyre több a fiatal az onkobizottságok előtt” jelentette ki egy másik szakorvos a lapnak. – „Azt látom, hogy például a vastagbélrák egyértelműen gyakoribbá vált, nekem is több 40-es betegem van, sőt, a 28-30 éves sem ritka. A probléma az, hogy nem tudjuk egyértelműen megfejteni, hogy ez minek tulajdonítható. De az biztos, hogy a környezet, amiben élünk, már nem olyan békés körülöttünk, mint volt.”

A tumorral összefüggő halálesetek tekintetében Magyarország vezet az európai uniós államok között. Azaz a diagnosztizált rosszindulatú daganatokban itthon halnak meg a legtöbben: 100 ezer főre 328 haláleset jut, míg az EU-átlag 247. A szív- és érrendszeri megbetegedések után a rák a második leggyakoribb halálok itthon.

Itthon a tüdőrák a vezető daganatos halálok

A jelenlegi szabályozás szerint mammográfiára a 45 és 65 év közötti nők kétévente kapnak automatikusan behívót (ezt hamarosan 75 éves korig terjesztik ki). Méhnyakrákszűrésre háromévente érkezik a hívás a 45 év fölöttieknek, míg a vastagbélszűrés székletvérvizsgálattal 50 és 70 év között ötévente kötelező nőknek és férfiaknak egyaránt. A vezető daganatos halálok itthon nőknél és férfiaknál is a tüdőrák, ám központilag finanszírozott, kötelező tüdőszűrés már nincs. Amikor felmérési céllal alacsony dózisú CT-vizsgálatot szerveztek Magyarországon 600, 45 év fölötti erős dohányosnak, öt százalék volt azok aránya, akiknél még tünetmentesen sikerült „elkapni”, és megoperálni a talált rosszindulatú daganatot.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!