ACNEWS

Nincs karácsony ebben a tíz országban

Illusztráció / Kép: Pexels
Illusztráció / Kép: Pexels
Legjelentősebb ünnepünk a világ nagy részén csak egyszerű hétköznap. Tíz országban nincs karácsony december 25-én.
Hirdetés
Ad image

A keresztények számára az év egyik legfontosabb ünnepe a karácsony. Nemcsak Jézus Krisztus megszületésére emlékezünk ilyenkor, de ez a nap az együvé tartozásé is. Összegyűlnek a családok és a barátok, az együttlét egyszerre szól szeretetről, reményről, ajándékozásról és adományokról. December 25-e azonban nem számít különleges napnak a világ minden pontján. Több tucatnyi országban másként ülik meg az ünnepet, mint mi, tíz országban azonban egyáltalán nem karácsonyoznak. Az éjféli mise, a karácsonyfa, az adventi koszorú és a többi, vallási és kulturális kellék szokatlan és ismeretlen ezekben az államokban. A greenglobaltravel.com összeállítást közölt róluk.

Afganisztán lakosainak többsége az iszlám vallást követi, így természetesen egyáltalán nem ünneplik meg a karácsonyt. Náluk a perzsa újév, vagyis a Nowruz számít jelentős eseménynek, amely március 21-22 körül veszi kezdetét és nagyjából két hétig tart. Erre az időszakra esik a tavasz első napja az északi féltekén, világszerte 300 millió ember ünnepli ilyenkor az újjászületést.

Bhutánban a lakosság alig egy százaléka keresztény, a többség a buddhista vallást követi, így a karácsony náluk sem számít ünnepnek. Ott a téli napforduló, a holdújév és az úgynevezett Bodhi-nap (ébredés napja) a jelentős ünnep. A Bodhi egyébként Buddha megvilágosodásának és a nirvanának az ünnepe, általában decemberre, vagy januárra esik. Érdekes módon Bhutánban ezen a napon fikuszfákat díszítenek fel, kicsit úgy, mint nálunk a karácsonyfákat.

Kínában a karácsony átlagos munkanap. Az iskolások tanulnak, a felnőttek dolgoznak, az üzletek sem zárnak be. Mivel azonban az utóbbi időben számos nyugati szokás is beszivárgott Kínába, a nagyvárosokban egyre többen emlékeznek meg december 25-éről. Náluk egy kissé a Valentin-napra emlékeztető ünneppé vált a keresztények karácsonya és vásárlásról, ajándékozásról (is) szól. Érdekes módon azonban Hongkongban, Tajvanon és Makaón a keresztény befolyás eredményeként elevenen él a karácsony hagyománya.

Egyiptomban ugyan a lakosság 15 százaléka keresztény vallást követ – ők a koptok -, de ők sem ünneplik a mi karácsonyunkat. Ezzel az ortodox keresztények hagyományait követik, azaz hasonlóak az oroszokhoz és a szerbekhez. A koptok január 7-én ünnepelnek, mert még mindig a régi, Julianus-naptárat használják. November 25-től január 6-ig böjtölnek, a szenteste náluk január 6-án van.

Mongólia decemberben csodálatos, hóval fedett csodaországgá válik, még rénszarvasokat is látni, ám a karácsonyt nem ülik meg ott sem. A fantasztikus körítés dacára december 25-e hófehér munkanap minden mongol számára. Jelentős ünnep ellenben a holdújév napja, tűzijátékkal, utcai partikkal, éjfélkor elnöki beszéddel.

Marokkó lakói szintén többnyire muszlimok, így nyoma sincs náluk a karácsonynak.

Pakisztán szintén iszlám ország. December 25-én ugyan ünnepelnek, de ők ilyenkor az országalapító Muhammad Ali Jinnah emléke előtt tisztelegnek. Az államalapító születésnapja előtt a pakisztániak kicsinosítják otthonaikat, gyakran pedig a nagy napra időzítik az esküvőket és az eljegyzéseket, este pedig többnyire tűzijátékban gyönyörködnek.

Katarban hivatalosan nem ünneplik a keresztény ünnepet, azonban a nagyobb városokban és különösen Dohában egyre többször látni a karácsony jellegzetes kellékeit. Igazi karácsonyfát persze nemigen kapni, de műfenyőből azért szép számmal akad. A nagyobb szállodákban igazi fát is állítanak és karácsonyi csemegéket is rendelhetnek a vendégek.

Thaiföld buddhista ország, de mivel nagyon toleránsak az egyéb vallásokkal, egyre többen díszítik fel az otthonaikat december 25-én. Az országba ilyenkor rengeteg turista érkezik, az ő igényeiknek megfelelően pedig dübörög a karácsony-ipar. Gyakran a helyieken is látni piros, prémmel szegett sapkát, bár ők többnyire csak azért viselik, mert jó mókának tartják. Az országban egyébként három újévi ünnepségsorozat is lezajlik minden évben. Megtartják a normál újévet, de a januárban-februárban a kínai újévet is ünneplik, van továbbá hagyományos, thai újévi ünnepsorozatuk is Songkran néven.

Tunéziában sincs karácsony, azonban az élelmes kereskedők mára teljesen felvették a ritmust és a karácsonyozni vágyó nyugatiak minden igényét kielégítik. Elsősorban üzleti lehetőségként tekintenek a karácsonyra, ajándéktárgyakat, karácsonyi finomságokat kínálnak a pénzes külföldieknek.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!