A beszámolkó szerint az USA elnöke arra akarja rávenni Zelenszkijt, hogy húsvétig egyezzen bele a tűzszünetbe Oroszországgal.
A Strana, és a Bloomberg szivárogtatta ki, hogy a béketerv szerint, Ukrajna emellett lemond a NATO-tagságról, kivonul az oroszországi Kurszk térségéből, és elismeri az orosz ellenőrzést az elcsatolt területek felett. A háborús övezetet demilitarizálnák. Cserébe folytatódna az ukrán hadsereg amerikai támogatása, és kilátásba helyeznék a 2030-ig történő uniós csatlakozást. Az amerikai kormány ragaszkodik ahhoz is, hogy Ukrajnában új választásokat tartsanak.
Zelenszkij hivatala azonban lázad, s hevesen tagadja, hogy ilyen tervek léteznének. Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője a Telegramon kifejtette, hogy ezek a tervek „a valóságban nem léteznek”. És amerikai részről is vegyes jelzések érkeznek. Trump konfliktusért felelős különmegbízottja, Keith Kellogg az X platformon azt írta, hogy az USA célja, hogy „véget vessen a véres és költséges ukrajnai háborúnak”. A Newsmax tévécsatornának adott interjújában Kellogg azonban cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy a február 14-én kezdődő müncheni biztonsági konferencián ismertetné a tervet. A béketervet maga Trump fogja bemutatni – írja a blick.ch.
A terv az orosz energiával szembeni szankciók több évre szóló feloldását is előirányozza. Az orosz energiára kivetett esetleges különvámokból származó bevételeket azonban Ukrajna újjáépítésére kell fordítani.
Oroszország jelenleg Ukrajna területének mintegy 20 százalékát ellenőrzi. Zelenszkij kedden jelezte, hogy hajlandó tárgyalásokat folytatni Putyinnal. Piers Morgan brit műsorvezetőnek adott interjújában Zelenszkij azt mondta, hogy leülne a tárgyalóasztalhoz, „ha ez az egyetlen olyan konstelláció, amelyben békét hozhatunk Ukrajna polgárainak, és nem veszíthetünk el több embert”.