A világ vezető klímakutatói arra figyelmeztetnek, hogy a Golf- és az Észak-atlanti-áramlat összeomlása akár már jövőre bekövetkezhet. Ha ez megtörténik, az akár egy új, „minijégkorszakot” is előidézhet Észak- és Nyugat-Európában. Azon belül is leginkább az Egyesült Királyság van veszélyben, miközben az Atlanti-óceán partvidékén emelkedhet a tengerszint, és globális változások következhetnek be a trópusi esőzés öveiben.
Egyszóval az Atlanti-óceán áramlási rendszere a tényleges összeomlás szélén áll, ami drámai változásokat idézhet elő a globális éghajlati viszonyokban – írja az Index. A Golf-áramlat egy nagy sebességű meleg vízáramlat, amely a Mexikói-öbölből indul, és az Atlanti-óceánon észak felé halad, jelentősen melegítve Északnyugat-Európa és a Brit-szigetek éghajlatát. Az atlanti meridionális áramlási rendszer, amelynek a Golf is a része, egy globális óceáni szállítószalagként működik, amely hőt szállít a trópusokról az északi régiók felé. Ahogy a meleg víz északra halad, lehűl, és sűrűbbé válik, végül a tenger mélyére süllyed, majd dél felé áramlik vissza. Ez a ciklikus folyamat segít szabályozni a föld éghajlatát és fenntartani a stabil éghajlati viszonyokat.
Lényeges, hogy mind a Golf-, mind az Észak-atlanti-áramlat meleg vízű és északkeleti irányú a folytatása. A Golf-áramlat ugyanis Írországtól nyugatra két ágra szakad. Egyik ága, a Kanári-áramlat délre tart, míg a másik folytatja útját észak felé Északkelet-Európa partjai mentén, ahol jelentős melegítő hatása van az éghajlatra. Mindez azonban egyes becslések szerint már 2025-ben fenekestül felfordulhat, egyes kutatók szerint ugyanis rövid időn belül összeomolhat az áramlási rendszer, aminek következtében olyan hideggel kell majd szembenézni Európában, ami ellen a legmelegebb télikabátjaink sem nyújtanak védelmet.
Óriási bajban leszünk jövőre
A tudósok most arra figyelmeztetnek, hogy az összeomlás közeledte nem évtizedekben mérhető, ha nem avatkozunk közbe gyorsan. A probléma pedig hatalmas, hiszen egy ilyen szintű probléma esetén felgyorsulna a sarki jég olvadása, friss vizet juttatva ezzel az Atlanti-óceánba. Ez hígíthatja a sós óceánvizet, ami megnehezíti a sűrűbb víz lesüllyedését. Megzavarva ezáltal az egész AMOC-rendszert (Atlanti-óceáni Meridionális Áramlás Rendszer).
Ez azzal járna, hogy az Egyesült Királyságban és Északnyugat-Európában a téli átlaghőmérséklet 10-15 Celsius fokkal csökkenne. Azaz az éghajlat jelentősen hidegebbé válna és akár egy új minijégkorszak is beköszönthetne. Veszélyeztetve ezzel a mezőgazdaságot is többek között. Mindezek mellett New York, Miami és New Orleans egyaránt folyamatos árvizeknek lenne kitéve. És akkor még az ökoszisztémáról, a halászatról és a tengerparti élőhelyekről szó sem esett.
Megelőzhető lenne a baj?
A jövőre jósolt összeomláshoz hasonló utoljára mintegy 12 ezer évvel ezelőtt történt, amikor Európában 10 Celsius-fokkal csökkent a hőmérséklet. Bár nem minden tudós ért egyet azzal, hogy az AMOC még ebben a században összeomolhat, a vészjelzők villogása nem csupán pánikkeltés. Elengedhetetlen, hogy a döntéshozók minden eszközzel fellépjenek az éghajlatváltozás ellen. Csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását, és támogassák a párizsi egyezmény célkitűzéseit annak érdekében, hogy elkerülhessük a legrosszabb forgatókönyveket.
Az éghajlatváltozási egyezmények, mint például a párizsi éghajlatvédelmi egyezmény, kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartva csökkentsük az éghajlati rendszer összeomlásának esélyét. A tudósok arra szólítják fel a kormányokat, hogy ne hagyják figyelmen kívül az összeomlás kockázatát. És sürgősen dolgozzanak ki hatékony éghajlatvédelmi politikákat.