ACNEWS

Ursula von der Leyen szétverné a NATO-t, saját hadsereget akar

Ursula von der Leyen / Fotó: Shutterstock
Ursula von der Leyen / Fotó: Shutterstock
Közös uniós pénzügy és külügy már majdnem van. Most a NATO 2.0 a cél, a közös európai hadsereg. Mint hajdan a Monarchiában. Lehet, Ursula jövőre koronát is kér magának?
Hirdetés
Ad image

„A NATO továbbra is a védelmünk alapja. De nyilvánvaló, hogy páneurópai védelemre van szükségünk” – mondta Ursula von der Leyen vasárnap, Litvániában tartott sajtótájékoztatóján. Az Európai Bizottság elnöke nyíltan állást foglalt amellett, hogy létre kell hozni a NATO alternatíváját. Érvelésében kifejtette, hogy Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia a saját biztonságáért. Az uniós vezető szavainak különleges fénytörést ad a nemzetközi politikai háttér. Az Egyesült Államok a tagállamok védelmi költségeinek drasztikus emelését követeli, továbbá számos bizonytalanság övezi a továbbiakban az Ukrajnának nyújtandó támogatásokat is. Végezetül az európai biztonság iránti washingtoni elköteleződés is változik, félelmet előidézve az európai vezetők körében.

Ursula von der Leyen beszédében ecsetelte, hogy „a modern hadviselés olyan léptéket, technológiát és koordinációt igényel, amelyet egyetlen nemzet sem tud egyedül kezelni”. Ezt követően grandiózus tervének megvalósításához több finanszírozást kért. Elmondta, az európai védelem jövőjére vonatkozó stratégiát március közepére terjesztik az uniós vezetők elé.

Mint ismeretes, Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár az Ukrajnában kirobbant háborút megelőzően is hangoztatták egy uniós hadsereg létrehozásának szükségességét. Macron 2019-ben egyenesen „agyhalottnak” minősítette a NATO-t és „stratégiai autonómiapolitika” keretében távolodott volna Washingtontól, amely immár nyolcvan éve a katonai szövetségen keresztül befolyásolja a kontinens biztonságát. A tagállamok körében mind támogatói, mind ellenzői is voltak a felvetésnek. A NATO akkori főtitkára, Jens Stoltenberg arra figyelmeztetett, hogy egy hasonló lépés gyengítené Észak-Amerika és Európa kapcsolatait. Vele ellentétben azonban Olaszország támogatta Macron ötletét. Antonio Tajani olasz külügyminiszter érvelése szerint az Uniónak nem lehet hiteles külpolitikája saját közös hadsereg nélkül. Most több uniós tagállam, így például Dánia és Lengyelország is jelezte, hogy biztonságukat a NATO keretén belül szeretnék garantálni. A felek egyelőre kibékíthetetlen ellentétei a jövőben kockázatosak lehetnek. Amennyiben az európai államok nem alakítanak ki védelmi politikájukat illetően közös stratégiát, megosztottságuk az Európai Unió egészét sodorhatja veszélybe.

Macron a közelmúltban bejelentette, hogy Franciaország megduplázza katonai költségvetését, ezzel egy időben pedig sürgette a többi uniós államot, hogy kövessék a példáját. A francia elnök indoklásában rámutatott: Donald Trump visszatérésével az Egyesült Államok érdeklődése csökkenhet az európai biztonság iránt. Az amerikai elnök Ukrajna kapcsán is eltért az elődje által kijelölt útról. Az Egyesült Államok 2022 februárja óta több mint 65 milliárd dollár katonai támogatást nyújtott Ukrajnának. Trump ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy Kijevnek „eleget adtak”, egyidejűleg az Oroszországgal kötendő békemegállapodás mellett érvelt.

(via)

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!