Véget ért a hosszú jogi csata: az Európai Unió végleg törölte a Rubik-kocka formáját érintő védjegyeket. A döntés értelmében a játék ikonikus formája – beleértve a rácsszerkezetet és a forgatható oldalakat – nem kaphat védjegyoltalmat, mert azok nem esztétikai vagy megkülönböztető elemek, hanem kifejezetten a játék működéséhez szükséges műszaki megoldások.
A történet 2013-ban kezdődött, amikor a Verdes Innovations SA négy kérelmet nyújtott be az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalához (EUIPO) azzal a céllal, hogy töröljék a Spin Master Toys UK (a Rubik-kocka akkori jogosultja) által bejegyzett védjegyeket. Ezeket 2008 és 2012 között jegyezték be „térbeli kirakójáték” kategóriában.
Az EUIPO (az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala) helyt adott a törlési kérelmeknek, mivel úgy ítélte meg, hogy a Rubik-kocka színes oldalai és a jellegzetes rácsszerkezet a játék működéséhez elengedhetetlenek, így nem alkalmasak arra, hogy védjegyként szolgáljanak. A hivatal arra jutott, hogy a hat különböző szín kombinációja nem díszítőelem, hanem a játék használatához szükséges funkció – vagyis nem jogvédhető.
A Spin Master megtámadta a döntést, de az Európai Unió Törvényszéke is megerősítette az EUIPO álláspontját. A bíróság kiemelte: a kocka legfontosabb jellemzői – a rácsszerkezet, a különböző oldalak és a színkontraszt – mind a játék működéséhez szükségesek, ezért nem tartozhatnak a védjegyoltalom alá. A hat szín szerepe pusztán az, hogy segítsen megkülönböztetni a kocka oldalait, vagyis funkcionális, nem pedig megkülönböztető jellegű.
Ez a döntés azért is jelentős, mert a Rubik-kocka világszerte ismert és elismert találmány – még Ferenc pápa is fotózkodott vele. Mostantól viszont bárki gyárthat hasonló kockát az EU területén, legalábbis a formára és működésre vonatkozó védjegy korlátozása nélkül.
A jogi vita ezzel lezárult: az Európai Unióban a Rubik-kocka ikonikus megjelenése többé nem élvez védjegyoltalmat.
(via)