ACNEWS

Milyen messze vannak egymástól a csillagok?

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay
Nézz fel egy tiszta éjszakán, és csillagok ezrei ragyognak vissza rád. A gyakorlott szem a legfényesebb égitesteket követve a nagy vadásztól a mitológiai tengeri kecskékig mindent megtalál, de a legtöbbünk számára ez csak pontok szédítő sokasága. De milyen messze vannak egymástól ezek a csillagok?
Hirdetés
Ad image

Az Országos Rádiócsillagászati Obszervatórium szerint a Tejútrendszerben két csillag közötti átlagos távolság körülbelül 5 fényév, azaz 47 billió kilométer.

Az emberi szem azonban nem igazán látja ezt az átlagot. Az éjszakai égboltot csak a legfényesebb csillagok kétdimenziós pillanatképe látszik. Egy látható csillag valójában lehet, hogy két összekötött csillag. Egy csillagképben pedig az egyes csillagok sokkal távolabb lehetnek egymástól, mint amennyire látszanak.

„Soha ne bízzunk a csillagképekben – mondta Anna Rosen asztrofizikus, a San Diegó-i Állami Egyetem adjunktusa a Live Science-nek. – Ha két csillagot látsz egymás mellett az égbolton, az egy 2D-s vetület. Nem tudhatjuk, hogy valóban egymás mellett vannak-e.”

A csillagok közötti távolság jelentősen változik. A NASA szerint a Nap körülbelül 4,25 fényévre (40 billió kilométerre) van legközelebbi csillagszomszédjától, a Proxima Centauritól. A Proxima Centauri viszont egy csillagrendszer három csillagának egyike, és csak egy fényév ötödére van legközelebbi szomszédjától.

A Centauri rendszer azt mutatja, hogy a csillagok átlagos távolsága a galaxisban nem fest teljes képet a csillagok eloszlásáról, ami ráadásul idővel változik. „Ha közelebbről megnézzük, és a teleszkópokat a különböző fejlődési korú régiókra irányítjuk, akkor sokkal bonyolultabb a helyzet” – mondta Rosen.

A csillagok mozognak. Bár túl messze vagyunk ahhoz, hogy szemünkkel követni tudjuk a csillagok mozgását – ezért látjuk a csillagképeket -, ha elég sokáig élnénk, mégis megtehetnénk.

„Minden csillag nagyon statikusnak tűnik, de ha képesek lennénk évezredeken keresztül utazni, akkor valójában azt látnánk, hogy a csillagképek alakja lassan változik” – mondta Jos de Bruijne, az Európai Űrügynökség csillagásza a Live Science-nek.

A kutatók jelenlegi felfogása szerint a legtöbb csillag egymáshoz viszonylag közel, halmazokban születik, de idővel a térben fellépő külső hatások, például a galaxis általános gravitációs mezeje miatt a csillagok lassan szétszóródhatnak.

A Tejútrendszer erős gravitációs vonzása általában megakadályozza, hogy a csillagok túlságosan eltávolodjanak egymástól, és a mi galaxisunk nincs egyedül ebben a tekintetben. A Tejútrendszerben a csillagok közötti átlagos távolság – 5 fényév – más galaxisok csillagai közötti távolságra is jellemző. Néhány csillag azonban el tud sodródni a saját galaxisától és a csillagszomszédjaitól.

Azok a csillagok, amelyek elég nagy sebességre gyorsulnak fel, kiszabadulnak galaxisuk gravitációs vonzásából. A Tejútrendszerben ennek egyik mechanizmusa a galaxisunk szívében található gigantikus fekete lyuk. A Sagittarius A*-nak nevezett kozmikus óriás 4 milliószor akkora tömegű, mint a Nap. Ha egy csillag történetesen nagyon közel halad el ehhez a fekete lyukhoz, akkor nem nyeli el, hanem erősen felgyorsul. Egyfajta csúzli gyorsulást fog kapni a sebességében.

Azok a csillagok, amelyek a gyorsulásnak ezen vagy más módszerén mennek keresztül, lassan elhagyják a galaxist. Miután kikerülnek, egyedül sodródhatnak a galaxisok közötti hatalmas űrben, amely több millió fényévre is kiterjedhet.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!