Idén a szakemberek arra számítanak, hogy a korai felmelegedés hamar beindítja a talajban lévő magok csírázását. Ugyanakkor a csapadék mennyisége és egy esetlegesen bekövetkező tavaszi lehűlés is kedvez a parlagfűnek.
Bár tömeges virágzásra idén is augusztusban számíthatunk, de a földhasználóknak nem szabad késlekedniük a védekezéssel. Még a virágbimbók kialakulása előtt kötelesek védekezni a parlagfű ellen, melyet jellemzően júniusban el kell kezdeniük.
2023-ban összesen 94 esetben, 125 000 négyzetméternyi belterületet érintően szabtak ki növényvédelmi bírságot a megyei kormányhivatalok a parlagfű elburjánzása miatt. Ezeknek a bírságoknak az összege 4 122 000 forint volt. A legmagasabb, egyösszegben kiszabott büntetés 750 ezer forint volt annak a szabálysértőnek, aki nem gondoskodott a parlagfűirtásról a tulajdonában álló területen – írja a Pénzcentrum.
A külterületeket érintően tavaly 1845 bírsághatározat született, összesen 2685 hektárnyi területen. Ezek esetében a kiszabott összes büntetés 94 752 000 forint volt 2023-ban. Az elmúlt parlagfűszezonban a legnagyobb, kormányhivatalok által a parlagfű miatt kirótt büntetés 3 750 000 forint volt.
A földhasználóknak kötelező megakadályozniuk a parlagfű virágzását ingatlanjaikon, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig fenntartaniuk kell. Ha valaki nem tesz eleget a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének, növényvédelmi bírságot szabnak ki rá, amelynek összege a fertőzött terület nagyságától és a parlagfűvel való borítottság mértékétől függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet.
Ha a földhasználó három éven belül ismételten nem tesz eleget kötelezettségének, a bírságot másfélszeresére kell emelni. A hatósági eljárás során keletkezett költségeket, valamint a közérdekű védekezés költségeit is a földhasználónak kell állnia.