Donald Trump amerikai elnök Friedrich Merz kancellár kormányát oda juttatta, ahová akarta. Alig vált ismertté két Patriot légvédelmi rendszer vásárlása Ukrajna számára, máris körvonalazódik a következő nagy beszerzés az amerikai fegyvergyártóktól: ahogy Boris Pistorius német védelmi miniszter hétfőn washingtoni látogatása során kijelentette, Németország nagy hatótávolságú Typhon típusú rakétavetőket kíván beszerezni az Egyesült Államoktól.
A Typhon rendszerrel Németország például Tomahawk rakétákat lőhetne ki, és ezzel orosz célpontokat is elérhetne. A Tomahawk rakéták hatótávolsága körülbelül 2000 kilométer – Moszkva is ebbe a körzetbe esik. „Németország ezzel jelentősen növelheti saját védelmi képességeit, valamint elrettentő erejét, de ugyanakkor Európaét is” – mondta Pistorius amerikai kollégájával, Pete Hegseth-tel folytatott beszélgetés után.
A német hadsereg eddig nem rendelkezik ilyen, 2000 kilométer hatótávolságú fegyverekkel. A megfelelő európai rendszerek még fejlesztés alatt állnak, és Pistorius szerint legkorábban hét-tíz év múlva lesznek elérhetők. Pistorius átmeneti időszakra szeretné megvásárolni a Typhon rakétavetőket.
Mivel a Typhon rakétavetők beszerzése is csak néhány év múlva várható, Pistorius reméli, hogy az Egyesült Államok 2026-tól közepes hatótávolságú fegyverekkel állomásozik Németországban – ahogy azt Joe Biden ex amerikai elnök ígérte. Vajon Trump betartja-e az ígéretét? Pistorius: „Nagyon bizakodó vagyok, hogy a tavalyi washingtoni jubileumi csúcstalálkozón elhangzott bejelentés érvényben marad.” A Trump-kormány eddig még semmit sem erősített meg – írja a blick.ch.
A Typhon rakétavetők beszerzéséről még nem született döntés. Pistorius azonban bejelentésével elindította az eljárást, és hivatalosan is kifejezte vásárlási szándékát.
Tavaly az USA már telepített Typhon rakétavetőket a Fülöp-szigeteken. Ezzel a szigetország Kína haragját vonta magára. Peking ezt követően bírálta a rendszer támadó tulajdonságait, és fegyverkezési versenytől való félelmét fejezte ki.