A barna algák megjelenéséről először 2022-ben számoltak be a horvát szakemberek, mostanra azonban olyan mértékben elszaporodtak, hogy az intézet riasztást adott ki. A szakemberek különösen Komiža környékén, a Vis-szigetnél végeztek vizsgálatokat, ahol a 3 és 25 méter közötti mélységben a sziklás tengerfeneket gyakorlatilag teljes egészében barna algák borítják. A kutatók egyfajta „monokultúráról” beszélnek, amely kiszorítja a helyi növény- és állatvilágot – írta a Heute.
A barna algák invazív fajként ismertek: először az 1970-es években, Izrael partjainál észlelték őket a Földközi-tengerben. Horvátországban 2020-ban jelentek meg, azóta pedig néhány példányból hatalmas, sűrű populáció fejlődött ki. Különösen aggasztó, hogy ezek az algák elpusztítják az őshonos algákat és gerinctelen élőlényeket, ezzel drámai változásokat okozva a tengeri ökoszisztémában.
„Már néhány évvel ezelőtt is aggódtunk a terjedésük miatt, de a mostani állapotok alapján egyértelműen katasztrofális a helyzet” – foglalta össze az intézet.
A horvát tengerparton nyaralók már tavaly is tapasztalhatták a barna algák kellemetlen jelenlétét, most azonban a jelenség már nemcsak esztétikai vagy turisztikai probléma, hanem komoly ökológiai fenyegetés is az Adriai-tenger élővilágára nézve.