Erik Weihenmayer, az első vak ember, aki megmászta a Mount Everestet, megdöbbenését fejezte ki a Himalája régióban tapasztalható környezetszennyezés miatt. Az amerikai kalandor „szörnyű környezetvédelmi problémának” nevezte az Everest állapotát, és bírálta a hegymászás egyre nagyobb mértékű elüzletiesedését is.
Weihenmayer, aki 2001-ben 56 évesen elsőként vakon hódította meg a világ legmagasabb hegyét, elmondta, mennyire elszomorította a régió elhanyagoltsága. Emlékei szerint, amikor néhány éve megmászta az Ama Dablam csúcsot, emberek zsákokban hordták le a szemetet a hegyről, majd egyszerűen ledobták egy völgybe. Amikor megkérdezte, miért teszik ezt, azt a választ kapta: „Ez egy olyan völgy, ahová úgysem megy senki, tehát rendben van így.” Ez a hozzáállás mélyen megrázta őt.
Weihenmayer egy veleszületett szembetegséggel született, és tizenéves korára teljesen megvakult. Ma Colorado államban él, és többek között kajakkal átkelt a Grand Canyonon, valamint megmászta mind a hét kontinens legmagasabb csúcsát (Seven Summits) – írja a Blick.
Az Everestre való 2001-es feljutása kapcsán hangsúlyozta: számára nem a rekord számított. „A rekord csak melléktermék volt” – mondta. – „A csúcs csak egy pont a hegyen. Én az egész hegyet bejártam, minden peremét, és erre vagyok büszke.”
Weihenmayer nemcsak a szemét miatt aggódik, hanem azért is, mert a hegymászás költségei folyamatosan emelkednek. „Így lassan a gazdagok játékszerévé válik az egész” – mondta.
Nepál kormánya az év elején bejelentette, hogy több mint 35 százalékkal növeli a Mount Everest megmászására szóló engedély díját a külföldi hegymászók számára. A jelenlegi, 11 000 dolláros (3,9 millió forint) díj a tavaszi főszezonban (március és május között) 15 000 dollárra (5,3 millió forint) emelkedik személyenként – közölte Narayan Prasad Regmi, a turisztikai minisztérium illetékese. Az új díjszabás szeptembertől lép érvénybe.