Olaf Scholz német kancellár a mai napon elbukta a maga ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ezzel megbukott a német kormány – tudósított az index.hu. A bizalmatlansági szavazás eredménye nem okozott meglepetést, hiszen a liberális FDP már november 6-án kilépett a kormányból. A többségét elveszítő koalíció immár csak az SPD-re és a vele szövetséges Zöldekre támaszkodhatott. E két párt azonban messze nem rendelkezett elég szavazattal ahhoz, hogy megmentse a hatalmat. Velük szemben ugyanis a kormányváltásra szavazott az uniópárti jobbközép-kereszténydemokrata CDU/CSU, a kormányból kivált FDP és a szélsőbaloldali die Linke is.
A Bundestag mai szavazásán 717 képviselő volt jelen, közülük 206 támogatta Scholzot és kormányát, 394-en elutasították, 116-an pedig tartózkodtak. A képviselők egyesével, név szerint voksoltak. A kancellárnak legalább 367 szavazatra lett volna szüksége ahhoz, hogy hivatalban maradhasson. A szavazás egyébként puszta formalitás volt, ugyanis az SPD, a Zöldek és az uniópárti erők már megegyeztek az előrehozott választásról. Ennek biztos jeleként Scholz a szavazás megkezdése előtt olyan beszédet tartott, amely kevésbé tűnt alkalmasnak arra, hogy megfordítsa a Bundestag hangulatát. Sokkal inkább egy, az időközi választás bevezetőjéül szánt kortesbeszéd volt. Scholz hosszan sorolta kormányának kedvező intézkedéseit, azonban az ellenzéki padsorokból gyakran méltatlankodás és fújolás volt a rájuk adott válasz. A felszólaló ellenzéki politikusok nemcsak az ukrán háború kapcsán hozott döntéseket kifogásolták, de kárhoztatták a Scholz adminisztrációt azért is, mert Németország elveszítette gazdasági versenyképességét.
Amennyiben Scholz és kormánya kitöltötte volna mandátumát, úgy szeptemberben lettek volna esedékesek az új választások. A kormány bukásával azonban megváltozott a menetrend, február 23-án előrehozott választáson dönt majd Németország a következő parlament összetételéről és áttételesen a következő kormányról.