„Az emberek nagyon félnek” – mondta Daniella Fodera, a New York-i Columbia Egyetem kutatója.
Ő a méhben lévő jóindulatú daganatokat, az úgynevezett miómákat kutatja. Mivel saját kutatási ösztöndíját törölték, Fodera körülnéz lehetséges állások után vagy máshol külföldön, ahol folytathatná posztdoktori képzését. Egy március végén közzétett felmérés szerint az Egyesült Államokban az akadémikusok több mint 75 százaléka már gondolkodik azon, hogy külföldre költözik.
„Mindenki erről beszél” – mondta JP Flores doktorandusz, aki genetikára szakosodott. Aggódnak az akadémiai szabadság, az egyetemek és más kutatóintézetek finanszírozása, valamint a saját munkahelyük miatt – írja a krone.at.
Az egyik példa a Kolumbiai Egyetem finanszírozásának csökkentése, mert az amerikai kormány szerint nem sikerült megvédenie a zsidó diákokat az antiszemitizmustól. „Amit a Trump-kormányzat most csinál, az fasizmus” – mondta Jason Stanley filozófus az amerikai elitegyetemről, a Yale-ről, aki fontolgatja, hogy Kanadába költözik.
Más országok máris azt remélik, hogy hasznot húzhatnak az elvándorlásból. Kanadai és európai egyetemek, köztük Ausztria, máris kezdeményezéseket indítottak a kutatók bevonzására. Néhányan már számos jelentkezést kaptak az USA-ból. „Az elvándorlás problémája tíz év múlva fog megmutatkozni, ha az ország nem teszi meg a szükséges előrelépést” – mondta Gwen Nichols leukémiakutató.