ACNEWS

Nem véletlen, ha emlékezünk az álmunkra

Forrás: Pixabay
Forrás: Pixabay
Egy olasz kutatás öt tényezőt tárt fel, amelyek meghatározzák, hogy mennyire tudjuk felidézni az álmainkat.
Hirdetés
Ad image

Vissza tudsz emlékezni, mit álmodtál tegnap éjjel? Erre a kérdésre nagyjából minden negyedik ember nemmel felelne. Az álom jelensége és annak háttére évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat. Egy új tanulmány most rávilágít arra: nem csupán a véletlenen múlik, hogy képesek vagyunk-e emlékezni átálmodott éjszakáinkra – írja a Heute.

Olasz kutatók 2020 márciusa és 2024 márciusa között átfogó vizsgálatokat végeztek annak érdekében, hogy kiderítsék, mi befolyásolja az álomemlékezetet. A vizsgálódás messze túlszárnyalta a hagyományos álomfejtéseket. Ebben a felmérésben ugyanis részletes alvásmonitorozást, kognitív teszteket és agyi aktivitásméréseket kombináltak. A kutatásban 217, 18 és 70 év közötti egészséges felnőtt vett részt. A tesztalanyoknak álomnaplót kellett vezetni, agyi aktivitásukat éjszakánként vizsgálták, valamint úgynevezett alvásmonitorozó karpereceket viseltettek velük. Mindezek alapján pedig összegyűjtötték az álomemlékezet 5 döntő tényezőjét.

  1. Pozitív hozzáállás: Azok az egyének, akik pozitívan viszonyultak az álomhoz mint jelenséghez, sokkal könnyebben emlékeztek is rájuk. Ellentétben azokkal a társaikkal, akik jelentéktelen, elmebeli képzelgéseknek tekintették őket.
  2. Napközbeni ábrándozás: A napközbeni ábrándozás szintén meghatározó tényezőnek tekinthető. Kiderült ugyanis, hogy mind a napközbeni mélázás, mind az éjszakai álmok hasonló agyi területeket aktiválnak. Ezeket az az önreflexióval és a belső mentális élmények előidézésével hozták összefüggésbe.
  3. Alvás mélysége: Azok az emberek, akik hosszabb ideig alszanak éberen, jobban emlékeznek az álmaikra.
  4. Kor és álomemlékezet: A kor is szerepet játszik az álomemlékezetben. Míg a fiatalabb résztvevők általában jobban emlékeztek a különböző álomrészletekre, az idősebbek gyakrabban számoltak be úgynevezett „fehér álmokról”. Ezek olyan frusztráló élmények, melyek során a vizsgált személyek arra ébredtek, hogy tudták: álmodtak; konkrétumra viszont nem tudtak visszaemlékezni. A jelenség azzal magyarázható, hogy emlékeink tárolása korunk előrehaladtával romlik.
  5. Szezonális ingadozások: A kutatók azt is felfedezték, hogy az álomemlékezet szezonálisan változik. Az emberek télen ritkábban emlékeznek álmaikra, mint tavasszal és ősszel. Erre az egyik lehetséges magyarázat, hogy az évszakok váltakozása és a nappali fény csökkenése befolyásolhatja az emberi emlékezetet is.

Giulio Bernardi, az IMT School professzora, a kutatás vezető szerzője elmondta: „Eredményeink arra utalnak, hogy az álomemlékezet nem csupán a véletlen műve, hanem a személyes hozzáállások, kognitív jellemzők és az alvási dinamikák összjátékának a tükre.” A kutatás nemcsak az álmok mechanizmusának mélyebb megértését szolgálja, hanem hozzájárul a pszichés egészség és az emberi tudatosság kutatásához is.

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
Email
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Elindult az ACNews YouTube csatornája!

Mi vár rád a csatornánkon? Izgalmas, folyamatosan frissülő tartalmak, sztárinterjúk és aranyos kiskutyák!